Vyhlášení signálu upozornění

Velikost:
533 kB
Náhledový obrázek souboru
Datum vystavení: 15.11.2011
Datum sejmutí: 21.11.2011

Na možnost výskytu smogové situace

Brno 15. listopadu 2011

KRAJSKÝ ÚŘAD JIHOMORAVSKÉHO KRAJE
Odbor životního prostředí
Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno
Č. j.: JMK 161384/2011
Sp. zn.: S – JMK 155386/2011 OŽP/He

VYHLÁŠENÍ SIGNÁLU UPOZORNĚNÍ

Krajský úřad Jihomoravského kraje, odbor životního prostředí, jako věcně a místně příslušný orgán dle ust. § 29 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), v platném znění, dle ust. § 42 písm. g) a ust. § 48 odst. 1 písm. n) zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 86/2002 Sb.“) a dle nařízení Jihomoravského kraje č. 4/2010, kterým se vydává Krajský regulační řád Jihomoravského kraje, vyhlašuje

podle ust. § 8 odst. 3 zákona č. 86/2002 Sb.

signál upozornění
z důvodu překročení zvláštního imisního limitu pro suspendované částice PM10

pro území Jihomoravského kraje – správní obvod obce s rozšířenou působností Znojmo:

„Upozorňujeme, že v nejbližších hodinách je možnost výskytu smogové situace pro znečišťující látku suspendované částice PM10 a vyhlášení signálu regulace. Vyhlašujeme signál upozornění. Platnost signálu je od 8:00 hodin dne 15. listopadu 2011 do odvolání.“

Odůvodnění

Stanice AIM Znojmo splnila podmínky pro vyhlášení signálu upozornění:

  1. průměrná 24-hodinová koncentrace PM10 byla dne 15.11.2011 107,8 μg*m-3 (04:00 UTC – 04:00 UTC)
  2. posledních 6 hodin rostly klouzavé 12h průměry PM10:
    Čas; Koncentrace (μg*m-3)
    10-22 UTC; 112,7
    11-23 UTC; 115,8
    12-00 UTC; 117,8
    13-01 UTC; 121,8
    14-02 UTC; 124,7
    15-03 UTC; 125,4
    16-04 UTC; 123,6

 

Na stanici imisního monitoringu ve Znojmě, spadajících do smogového regulačního systému (AIM Znojmo), došlo dne 15. listopadu v 4:00 hodin k překročení zvláštního imisního limitu 24 hodinového průměru koncentrace suspendovaných částic PM10 100 g.m-3. Současně byly zjištěny nepříznivé rozptylové podmínky a bylo předpovězeno jejich další trvání, přičemž trend hodinových koncentrací suspendovaných částic PM10 100 g.m-3, pro něž byl překročen zvláštní imisní limit, je za posledních 6 hodin rostoucí alespoň na jedné měřící stanici reprezentativní pro vymezené území a současně se předpokládá, že tato situace bude trvat nejméně 8 následujících hodin. Trendy koncentrací se v případě suspendovaných částic PM10 vyhodnocují z časových řad klouzavých dvanáctihodinových průměrů hodinových koncentrací.

Vyhlášení signálu upozornění krajský úřad sdělí následujícím subjektům a orgánům –

  • Ministerstvo životního prostředí,
  • Obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jejímž správním obvodu dojde k vyhlášení signálu,
  • Český hydrometeorologický ústav, pobočka Praha a Brno,
  • Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Brno,
  • Česká televize,
  • Český rozhlas,
  • Česká tisková kancelář,
  • Provozovatelé regulovaných stacionárních zdrojů dle bodu 4 přílohy č. 1 k nařízení Jihomoravského kraje č. 4/2011

Současně bude na webu Jihomoravského kraje – www.kr-jihomoravsky.cz zveřejněna a předána sdělovacím prostředkům tato informace:

BYL VYHLÁŠEN SIGNÁL UPOZORNĚNÍ NA MOŽNOST VÝSKYTU SMOGOVÉ SITUACE

„Z důvodu nepříznivých rozptylových podmínek byl dne 15. listopadu v 4:00 hodin vyhlášen Krajským úřadem Jihomoravského kraje signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro území správní obvod obce s rozšířenou působností Znojmo.
Nejhorší situace byla dnes ve 4:00 hodin na stanici Znojmo, kde průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 107,8 μg.m-3 (denní limit je přitom 50 μg.m-3).
Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami (např. nátěrové hmoty, rozpouštědla) a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností (přesun sypkých hmot, zeminy, sutí).
Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy.
Hlavně lidem starším, dětem a nemocným (osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami) se doporučuje omezit pobyty ve venkovním prostředí. Není vhodné venku sportovat.
Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučujeme zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce, zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.
Změnu k lepšímu nelze očekávat, rozptylové podmínky budou během dne přechodně mírně nepříznivé Aktuální údaje o stavu ovzduší jsou zpřístupněny na stránkách ČHMÚ: www.chmi.cz, nebo na teletextu České televize (str. 180).