Dobrý den, možná jste zaregistrovali, že se v poslední době objevuje v médiích kauza odprodeje pozemků Na Vinici za bývalého vedení obce. Rád bych zmínil, že podnět ke zveřejnění nevzešel z našich řad, ale problému si povšimli sami novináři. Pokládám za svou povinnost informovat Vás o celé záležitosti.
Pozemkový fond nás vyzval, abychom prošetřili, jak bylo naloženo s pozemkem, který bezúplatně převedl na obec v roce 2008. V roce 2009 byl pozemek rozdělen na 4 díly a odprodán soukromým osobám jako plocha za rodinnými domy. Problém je v tom, že k odprodeji došlo bez předchozího vyvěšení záměru, čímž došlo k porušení zákona o obcích (povinnost vyvěšovat záměr platí již od roku 1990, první dochovaný vyvěšený záměr v Hodonicích je až z roku 2003). Pan František Houšť navíc uvedl na 18. zasedání zastupitelstva, že cena byla shodná s cenou okolních pozemků, tudíž 190 Kč/m2.
Šetřením se ovšem zjistilo, že 3 ze 4 uvedených parcel byly prodány hluboko pod běžnou cenou, a to od 16,- do 44,- Kč/m2. Dále uvedl, že je smlouva provázána se smlouvou o smlouvě budoucí, což ovšem také není pravda. Jelikož jsem ze zákona povinen chránit zájmy obce, podal jsem na Okresní státní zastupitelství oznámení skutečnosti nasvědčující možnosti spáchání trestného činu neznámou osobou. Záležitost nyní prošetřuje Policie ČR. Na OÚ v současnosti kontrolujeme všechny smlouvy v dané lokalitě, zatím jsme narazili na dalších 12, u nichž nebyl vyvěšen záměr, všechny pozemky byly navíc prodány za cenu od 190,- do 235,- Kč/m2, tedy podstatně dráž než prve zmíněná plocha.
Mrzí mě, že se Hodonice objevují v médiích po zprávách o porušení dotačních podmínek opět v negativním světle, i to, že prošetřování kauzy musíme věnovat mnoho hodin, které mohly být využity ku prospěchu obce. Doufám, že se celá věc brzy vyřeší.
Váš starosta Petr Korger